Error: undefined is not an object (evaluating 't.kaynakUrlimFoo.replace') https://service-cms.istanbulc.edu.tr/api/webclient/js?site=37F55420FB2847F0A584128B6183B648:1:5172 invoke@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:20686:24 $controllerInit@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:26088:40 nodeLinkFn@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:25026:44 compositeLinkFn@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:24394:23 publicLinkFn@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:24274:45 https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/app.min.js:1922:45 processQueue@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:31818:30 https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:31834:39 $eval@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:33086:28 $digest@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:32902:36 $apply@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:33194:31 done@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27515:53 completeRequest@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27713:15 requestLoaded@https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27654:24 undefined https://auzem.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:29485 İÜC AUZEM

Yeni CANVAS Uzaktan Eğitim Sistemi Bilgilendirme

 

Yeni eğitim döneminde BTK sunucularında barındırılan Mergen altyapısı kullanılmayacaktır. Mergen sistemine erişim 22 Şubat 2021 tarihi itibariyle kapatılacak olup uzaktan ve hibrit eğitim hizmetine canvas.iuc.edu.tr adresinden devam edilecektir. Mergen’de bulunan derslerin yedekleri yeni sunuculara transfer edilmeyecektir. Öğretim elemanlarının 22 Şubat 2021 tarihine kadar Mergen’deki derslerinin ve sınavlarının yedeklerini alıp saklaması gerekmektedir. 

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Uzaktan Eğitim Sistemi

 • Üniversitemizin uzaktan eğitim sistemine https://canvas.iuc.edu.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz.
 • Sistem için yeni kullanıcı adı ve şifre tanımlanmıştır. AKSİS Otomasyon Sisteminde "Akademik Bilgi Sistemi" ne tıkladıktan sonra "Özlük Bilgileri" sekmesinden "E-Posta Adresi / Canvas Uzaktan Eğitim Sistemi Erişim Bilgileri" bölümünden bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Sisteme yeni açılan e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Yeni e-posta adres bilginizi öğrenmek için "Kurumsal E-Posta Adreslerinin Değişmesi Hakkında Duyuru" ya bakabilirsiniz.
 • Yeni uzaktan eğitim sistemimiz Canvas altyapısına sahip olduğu için Mergen ile aynı arayüze ve kullanıma sahiptir.
 • Sistem, AKSİS Otomasyon Sistemi ile birebir entegre çalışmaktadır. AKSİS üzerinde derse kayıtlı öğrenci listeleri üzerinde yapılan değişiklikler aynı anda Canvas sistemine yansıyacaktır. Sisteme manuel olarak öğrenci ekleme/çıkarma yapılmayacaktır.

Canvas - BigBlueButton Entegrasyonu

 • BigBlueButton çevrimiçi öğrenme için açık kaynak kodlu web tabanlı bir canlı ders sistemidir.
 • BigBlueButton canlı ders platformuna, Canvas sisteminde ilgili dersin sol menüsünde bulunan “Canlı Dersler” sekmesinden giriş yapılabilmektedir. Derse kayıtlı öğrenciler doğrudan canlı derse katılabileceklerdir.
 • BigBlueButton platformunda yapılan bir çevrimiçi ders oturumuna en fazla 200 katılımcı katılabilir.
 • Çevrimiçi derste kullanılan pdf dosyaları en fazla 200 sayfa ve en fazla 60 MB boyutunda olmalıdır.
 • Çevrimiçi derste kullanılan pdf dosyalarının her bir sayfasına eklenecek resim, grafik gibi dosyalar en fazla 2 MB boyutunda olmalıdır. (Pdf dosyasının 1 sayfası 2 MB’dan büyük olmamalıdır.)
 • Çevrimiçi dersin başlangıcında moderatör (Öğretim Elemanı) kamerasını açabilir. Moderatör istediği katılımcının (Öğrenci) kilidini kaldırarak kamera açmasına izin verebilir.
 • Moderatör katılımcıya kamera açma izni verip katılımcı kamerasını açtığında kamera görüntüsü sadece moderatörde görünmektedir. Moderatör kilit yönetim ekranından ilgili katılımcının kamera görüntüsünü herkese açabilir.
 • Çevrimiçi derse ilk girişte tüm katılımcıların mikrofonları kapalıdır. Katılımcılar mikrofonlarını ders içerisinde açabilirler. Moderatör tüm katılımcıların mikrofonlarını kilitleyerek kapatabilir.
 • Çevrimiçi derste katılımcılar ekran paylaşımı, pdf vb. sunum paylaşımı ve link paylaşımını moderatör izin vermediği sürece yapamazlar.
 • Çevrimiçi dersin kaydını öğretim elemanı etkinleştir dediği zaman ders bitiminden belli bir süre sonrasında dersin kaydı Canvas sistemine aktarılacaktır.

Canvas - Zoom Entegrasyonu

 • Zoom akıllı telefon, tablet, dizüstü, PC vb cihazlarla video ve sesli konferans, sohbet ve web seminerleri hizmeti sunan bir iletişim uygulamasıdır. Canvas ile entegre şekilde çalışmaktadır.
 • Zoom canlı ders platformuna, Canvas sisteminde ilgili dersin sol menüsünde bulunan “Canlı Ders(Zoom)” sekmesinden giriş yapılabilmektedir. Derse kayıtlı öğrenciler doğrudan canlı derse katılabileceklerdir.
 • Öğretim elemanlarının kurumsal e-posta adreslerine (@iuc.edu.tr uzantılı e-posta adresleri) ait zoom hesapları ders programına göre lisanslanacak ve 40 dakikalık süre kısıtlaması yaşanmayacaktır.
 • Zoom ile yapılan bir çevrimiçi ders oturumuna en fazla 300 katılımcı katılabilir.
 • Ders programlarının eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce fakülte öğrenci işleri birimi tarafından AKSİS Otomasyon Sistemine girilmesi gerekmektedir.

Yardım Videoları, Kılavuzlar ve Duyurular:

- Canvas-Mergen Ders İçeriğini Dışa ve İçe Aktarma (Video)

Canvas-Mergen Ders İçeriğini Dışa ve İçeri Aktarma (PDF Kılavuz)

Canvas Uzaktan Eğitim Sistemi - Akademik Personel (Video)

Canvas Uzaktan Eğitim Sistemi - Öğrenci (Video)

- Zoom Aktivasyonu - Akademik Personel (PDF Kılavuz)

Kurumsal E-Posta Adreslerinin Değişmesi Hakkında (Duyuru)